Pripravenosť dieťaťa na vstup do materskej školy
- Pripravenosť pre materskú školu sa všeobecne posudzuje najmä podľa emočnej a sociálnej úrovne dieťaťa- t.j. schopnosti zvládnuť odlúčenie od rodičov. Je potrebné si uvedomiť, že proces odpútania od matky a adaptácie na nové prostredie prebieha u každého dieťatka odlišne. Ak má rodič pochybosti, či je jeho dieťa pripravené na nástup do materskej školy, môže vyhľadať psychológa a požiadať o konzultáciu.
Viac tu: https://materska-skola-cierne-ustredie.webnode.sk/pripravenost-dietata-na-vstup-do-materskej-skoly/Pripravenosť pre materskú školu sa všeobecne posudzuje najmä podľa emočnej a sociálnej úrovne dieťaťa- t.j. schopnosti zvládnuť odlúčenie od rodičov. Je potrebné si uvedomiť, že proces odpútania od matky a adaptácie na nové prostredie prebieha u každého dieťatka odlišne. Ak má rodič pochybosti, či je jeho dieťa pripravené na nástup do materskej školy, môže vyhľadať psychológa a požiadať o konzultáciu.
ČO ROBIŤ A ČOHO SA VYVAROVAŤ, ABY PROCES ADAPTÁCIE PREBIEHAL BEZ PROBLÉMOV:
- Snažte sa materskú školu popisovať realisticky- idealizovanie a premotivovanie môže na dieťa pôsobiť opačne, najmä keď sa jeho očakávania nenaplnia. Pred samotným nástupom si choďte spoločne škôlku pozrieť, aby ste sa aj vy a aj dieťa oboznámili s prostredím.
- Trénujte postupné odlúčenie od rodičov, aj keď na krátko.
- Podporujte dieťa v samostatnosti v návykoch a sebaobsluhe.
- Umožnite dieťaťu kontakt s rovesníkmi, aby sa učilo rešpektovať potreby a požiadavky iných detí.
- Nestrašte deti škôlkou (,,Veď počkaj, v škôlke ťa naučia poslúchať",...) to rozhodne nie je účinná motivácia.
- Pri odchode sa príliš dlho nelúčte, aj keď deti spočiatku často plačú. Verte skúsenostiam a schopnostiam učiteliek a odíďte. Väčšina detí sa krátko po odchode rodičov upokojí.
- Nedávajte pred dieťaťom najavo svoje obavy a neistotu, naopak- chváľte ho a podporte seba i dieťa v presvedčení, že spoločne nástup do škôlky hravo zvládnete.
- Vždy dodržte čas príchodu, ktorý ste sľúbili. Dieťa tak nadobudne istotu a dôveru, že sa vrátite.
- Vždy s dieťaťom hovorte o jeho zážitkoch a skúsenostiach, podporujte ho a chváľte za samostatnosť, odvahu a podobne. Ak máte akékoľvek pochybnosti, konzultujte ich s pani učiteľkami. Včasnou komunikáciou možno predísť mnohým nedorozumeniam.
ČO BY MALO TROJROČNÉ DIEŤA ZVLÁDNUŤ:
- Byť bez plienok a cumlíka.
- Samo sa pokúsiť obliecť a vyzliecť.
- Samostatne jesť lyžicou, piť z pohára, neodbehovať počas jedla od stola.
- Ovládať základné hygienické návyky- umyť si po toalete ruky.
- Byť schopné aspoň na pár hodín odpútať sa od rodičov.
- Poznať svoje oblečenie- topánky, tričko či mikinu.
- Je potrebné, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť bezchybná- veľa detí začne v kolektíve správne komunikovať odpozeraním od iných detí, či s pomocou logopéda.
- Udržať pozornosť, vedieť sa chvíľu sústrediť.